Żółw Arrau – występowanie i cechy charakterystyczne

Piękny Arrau jest największym amerykańskim żółwiem. Pochodzi on z podrzędu bokoszyjnych. Oznacza to, że posiada on silny skręt kręgosłupa w odcinku szyjnym. Jego nazwa w języku łacińskim to Podocnemis expansa. Należy on do żółwi z rodziny pelomeduzowatych. Zamieszkują one wodne tereny, najlepiej wody stojące. Jest on uznawany za bardzo prymitywny gatunek żółwia. Warto podkreślić, że jest to gatunek pod ochroną.

Jak wygląda taki żółw?

Ma on bardzo opływowy kształt. Jego skorupa jest wypukła i owalna o oliwkowo-brązowym ubarwieniu. Na pancerzu znajdują się ciemne plamki. Ma bardzo silne kończyny. Głowa i łapy są długie i elastyczne. Szczęki, podgardle i spód szyi są jaśniejsze.  Ma on po 5 palców w przedniej i 4 w tylnej. Są one połączone błonami, dzięki czemu pływają z łatwością i zwinnością. Jeśli chodzi o wielkość nie różnią się od innych rodzajów żółwi . Samica jest aż dwa razy większa od samca. Są dość sporych rozmiarów,  osiągają nawet 80cm. Są również ciężkie, mogą ważyć 25kg. Budowa ogona umożliwia odróżnienie z łatwością płci zwierzęcia. Samiec ma długi, gruby, a samica mały ogon. Żółwie z rodziny pleomeduzowatych potrafią gromadzić tłuszcz pod skórą. Zapasy tłuszczu pozwalają żółwiom przetrwać długie okresy suszy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ten gatunek przesypia wielkie upały.

Idealny rodzaj środowiska

Jest to typowy żółw wodny. Prawie całe swoje życie spędza w podwodnych zakamarkach. Najczęściej można go spotkać w dużych rzekach i jeziorach oraz innych słodkowodnych akwenach. Lubią wszelkiego rodzaju płytkie, muliste wody słodkie. Wyjątkiem od zamieszkiwania w wodzie jest okres rozrodu podczas, którego wychodzą na ląd by złożyć jajka. W okresie suszy, kiedy zbiorniki wodne wysychają, żółwie zakopują się w błocie lub ściółce i zasypiają. Często wygrzewają się nie na lądzie, lecz na wystających z wody konarach i korzeniach drzew.

żółw
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego żółwia.

Gdzie występują żółwie Arrau?

Często są spotykane na obszarach dużych rzek Ameryki takich, jak Amazonka oraz Orinoko. Możliwe jest spotkanie ich w bagnistych terenach i obszarach rozlewisk tamtych rzek.

Czym się żywią?

Są to żółwie roślinożerne, jak i mięsożerne. Ich pokarmem są rośliny wodne, glony, jak moczarka, wywłócznik, rogatek, kabomba, pistia, wgłębka, rzęsa, spirodela. Częstują się spadającymi do wody owocami. Czasem można się spotkać z tym, że jedzą  pisklęta i małe ryby. Mogą zjeść również ślimaki, owady i ich larwy, skorupiaki, ryby, płazy, dżdżownice, krewetki i małże. Jak widać ich dieta jest zróżnicowana, co pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania na witaminy i mikroelementy potrzebne do prawidłowego rozwoju skorupy żółwia. Jeżeli hoduje się takiego żółwia w domu można spróbować podawać mu surowe warzywa i owoce, jak cykoria, cukinia, marchew. Ważne jest, by pamiętać, że nie wolno, natomiast karmić zwierząt sałatą, szczawiem, szpinakiem.

Jak wygląda rozmnażanie?

Ich okres godowy przypada na wiosnę.  Ten rodzaj żółwi wykazuje interesujący sposób kopulacji. W czasie zalotów samiec podchodzi do partnerki od tylu i łapie pazurami brzegów skorupy. Po paru chwilach rozpoczyna swój taniec godowy. Wymachując głową i szyją na boki. Samica odpowiada na jego zaloty szybko  trzęsąc głowa w górę i w dół. Kiedy już dochodzi do kopulacji samiec kłapie pyskiem i nabiera wodę, którą wylewa na głowę partnerki wraz z bąbelkami powietrza. Trwa to koło 15 minut i odbywa się całkowicie w wodzie. Kiedy dochodzi do rozrodu samica wychodziła brzeg ( to jedyna chwila, w której wychodzą na ląd), by znieść jajka. Raczej ukryć, zakopać je w ziemi (głębokość 1 metra). Samica może znieść od  80 do 200 jajek. Pokryte one są cienkimi osłonkami. Jaja mają średnio wymiary 30 na 18 mm, ich skorupka jest skórzasta i zaraz po złożeniu pokrywa ją śluzowa otoczka. Okres wyklucia trwa  około 75-90 lub 90-110 dni. Małe żółwiki są drobne. Ich skorupa jest barwy oliwkowej, brunatnej lub czarnej.

żółw
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego żółwia.

Najczęstsze choroby tego gatunku

Charakterystyczne dla wielu rodzajów żółwi są liczne zadrapania, infekcje i choroby skóry i pancerza. Spotykane są również zapalenia oczu i przeziębienia i zaparcia jaj. Poważnym problemem zarówno w akwarium, jak i na wolności są wspomniane wyżej pogryzienia penisa, które często wymagają pomocy specjalisty. Ciężka w leczeniu jest grzybica pancerza, objawia się ona jasnymi plamami na płytkach, na których powstają miękkie obszary martwicy. Są to bardzo jasne i gęste plamy. Infekcje skórne mogą się objawiać dużymi przebarwieniami, nadmiernym łuszczeniem naskórka lub  owrzodzeniami. Nieleczone mogą spowodować ciężkie powikłania, a nawet śmierć zwierzęcia. Należy często zmieniać wodę i dbać o nią, ponieważ hodowla żółwia w brudnym akwarium może prowadzić do zapalenia spojówek. Jeśli chodzi o przeziębienia to może do nich dojść, gdy żółw oddycha powietrzem wyraźnie zimniejszym od wody. Objawami choroby układu oddechowego są śluzowaty wyciek z nosa i pyska, a także wyraźny problem z oddychaniem, częste sapanie i gwizdanie w czasie snu i przy otwartym pyszczku. Wyraża się to też apatią i nie przyjmowaniem pokarmu.