Czy papugi lubią dzieci, i ewentualnie jaką papugę wybrać?

Wielu miłośników zwierząt zastanawia się czy można pogodzić posiadanie dziecka z posiadaniem zwierzęcia w domu. Małe dzieci wymagają wiele uwagi i opieki, podobnie jak zwierzęta, które przecież same nie wezmą sobie jeść. Są jednak zwierzaki, które daje się bardzo łatwo pogodzić z obecnością dzieci. Wystarczy tylko kupić łagodną rasę psa. Co jednak jeśli w domu pragniemy mieć i dziecko i papugę?

Jaki gatunek papugi wybrać jeśli w domu są dzieci

            Nie wszystkie gatunki papug nadają się do domu, w którym są dzieci. Małym dzieciom poświęcamy bardzo dużo uwagi. Będzie to źle działało na te gatunki papug, które cechują się dużym poziomem zazdrości. Jeśli papuga zauważy, że dziecku poświęcamy więcej czasu niż jej należy liczyć się z tym, że nasze dziecko może stać się celem ataków papugi. Przy każdej nadarzającej się okazji papuga może próbować boleśnie podziobać dziecko. Do takich bardzo zaborczych i zazdrosnych papug zaliczają się między innymi popularne nimfy. Na szczęście takich przykrych sytuacji można uniknąć. Wystarczy aby od samego początku obecności papugi w domu nie zajmowała się nią tylko jedna osoba. Cała rodzina powinna mieć swój udział w opiece nad papugą. Nie można pod żądnym pozorem dopuścić aby papuga przyzwyczaiła się tylko jednej osoby, która poświęca jej największą ilość uwagi.

papuga
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Czy papuga to na pewno dobry wybór

            Decydując się na posiadanie papugi kiedy mamy dzieci musimy zdać sobie sprawę z tego, że papugi należą do zwierząt, które bardzo silnie uczulają. Należy więc odpowiedzieć sobie na pytanie co zrobimy z ptakiem jeśli okaże się, że nasze dziecko jest uczulone na papugę. Papuga może być także dość kłopotliwa w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym. Takie dzieci mogą nie zrozumieć, że papuga nie jest pieskiem, która da się grzecznie pogłaskać. Zezłoszczone mogą papugę ciągnąc za piórka. Bardzo często obserwuje się także, że nie za duże dzieci wyrywają papugom pióra ponieważ są one tak bajecznie kolorowe. W przypadku starszych dzieci, zwłaszcza nastolatków, może być trudno uprosić aby dziecko pamiętało o tym, że nie wolno otwierać okna kiedy papuga nie znajduje się w klatce. Nastolatki potrafią być bardzo złośliwe i może się okazać, że będą chciały pozbyć się tego oryginalnego zwierzątka z domu.

Papuga brudzi

            Papugi należą do bardzo brudzących zwierząt. Wokół klatki zawsze będą znajdowały się pióra, resztki jedzenia oraz odchody. Jeśli więc nasze dziecko zaczyna raczkować papuga może być kiepskim wyborem. Wyjściem z sytuacji wydaje się być umieszczenie klatki z papugą w takim miejscu, aby dziecko nie miało do niego w ogóle dostępu. Brud wokół klatki koniecznie trzeba oddzielać także wtedy kiedy nasze dziecko wchodzi w etap, w którym musi wszystkiego spróbować. Z pewnością nie chcielibyśmy żeby nasze dziecko zajadało się papuzimi odchodami.

Papuga nauczy dziecko obowiązków

            Jeśli chcemy sprawić dziecku zwierzątko po to aby nauczyć je nieco odpowiedzialności papuga jest bez wątpienia złym wyborem. Papugi nie są tak przyjaznymi stworzeniami jak psy. Nie dadzą się pogłaskać i przytulić wtedy, kiedy tylko będziemy mieli na to ochotę. Nasze dziecko może tego nie rozumieć. W przypływie złości może więc zrobić papudze krzywdę. Większość dzieci nie będzie także chciała sprzątać odchodów papugi oraz jej klatki, która wymaga uporządkowania niemalże codziennie. Jeśli nie chce aby w naszym domu zapanował bród teren wokół klatki również trzeba regularnie sprzątać. Jeśli wypuszczamy papugę aby sobie polatała (a właściwie nie da się tego uniknąć) konieczne będzie także regularne sprzątanie całego mieszkania. Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się kupić papugę.

papuga
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

A jednak można

            Wbrew wymienionym argumentom są ludzie, którzy decydują się na hodowanie papugi nawet wtedy, kiedy mają dziecko. To, jak nasze dziecko będzie podchodziło do papugi zależy przecież od nas samych oraz od tego jak je wychowaliśmy i czego zdążyliśmy je nauczyć. Jeśli od małego wpajamy mu szacunek oraz miłość dla zwierząt, a do tego jesteśmy mądrymi hodowcami z pewnością nic złego się nie stanie.